آموزش سایت جی تی متریکس | جدیدترین بروزرسانی

آموزش سایت جی تی متریکس جدید

امروزه کسب و کارها کاملاً به اهمیت حضور در دنیای دیجیتال به ویژه تاثیرات آن بر سودآوری، رشد و دستیابی به اهداف نهایی پی برده‌اند. به همین دلیل است که اکثر آنها در حال سرمایه گذاری قابل توجهی از منابع جهت راه اندازی و نگهداری وب سایت‌های خود هستند. حال در بسیاری از موارد، به ویژه به محتوا و سئو سایت خود توجه می‌کنند.

اما یک جنبه بسیار مهم وجود دارد که اغلب مشاغل آنلاین آن را نادیده می‌گیرند و آن سرعت وب سایت است که در این مقاله به توضیح کامل آن می‌پردازم.

سایت جی تی متریکس | سایت جی تی متریکس

گوگل در سال های اخیر به طور صریح اعلام کرده است که سرعت بارگذاری صفحات یکی از عوامل اصلی در رتبه‌بندی نتایج جستجو است.

گوگل، سایت های کند را در رتبه‌های پایین‌تر قرار می‌دهد.

همچنین سرعت وب سایت یکی از مواردی است که تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد. این تجربه، تاثیر گذار برای بازدیدکننده هایی است که برای اولین بار به سایت شما سر زده اند و بدون شک سرعت خوب بارگذاری صفحات وب سایت شما، آنها را ترغیب به بازگشت می‌کند. در ادامه با من علی محمد صلاحی با آموزش جی تی متریکس همراه باشید.

چرا باید سایت خود را از نظر فنی بهینه کنیم؟

این امر به ویژه برای سایت های فروشگاهی بسیار مهم است. خریداران بالقوه ممکن است به دلیل آن که مشاهده کالاها برای آنها خیلی طول می‌کشد، از خرید کالا از وب سایت شما منصرف شوند.

طبق آمار Aberdeen Group، در صورتی که حتی یک ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحات سایت شما رخ دهد، نتایج مخربی حاصل خواهد شد که قطعا برای کسب و کار آنلاین شما تهدید محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌کنم مقاله سئو تکنیکال چیست و چه کاربردهایی دارد را مطالعه کنید.

نتایج مخربی که یک ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت شما خواهد داشت

با توجه به آمار داده شده می‌توان کاملا به اهمیت سرعت وب سایت ها پی‌برد زیرا همانطور که مشاهده می‌کنید حتی در صورت تاخیر یک ثانیه‌ای در بارگذاری صفحات وب سایتتان، تاثیرات مخربی بر کسب و کار شما وارد خواهد شد.

پس بهتر است قبل از آن که با این مشکلات مواجه شوید، در اولین اقدام به بهبود سرعت سایت بپردازید. افزایش سرعت سایت نیاز اصلی و مهم تمام وب سایت‌ها می‌باشد.

زیرا به هر میزانی که سرعت بارگذاری صفحات وب سایت شما بیشتر باشد در درجه اول از طرف موتور جستجو در رتبه بالاتری قرار گرفته و به دلیل داشتن امتیاز بالا، بازدید بیشتری نیز از سمت کاربران اتفاق می‌افتد.

از سمتی دیگر بارگذاری سریع و کاهش مدت انتظار کاربران، رضایت کاربر بازدیدکننده را نیز در پی خواهد داشت.

جی تی متریکس ابزار مفید آنالیز سایت

برای آن که بتوانیم سرعت وب سایت خود را افزایش دهیم نیازمند استفاده از ابزارهای آنلاینی هستیم تا در مرحله اول، سرعت صفحات وب سایت خود را سنجیده و تمام حالات بارگذاری صفحات را مانیتور و نظارت کنیم و در نهایت عملکرد آن را بهبود بخشیم.

یکی از بهترین ابزارها برای بررسی و بهبود سرعت وب سایت ها، سایت جی تی متریکس است. GTmetrix یکی از رایج ترین و بهترین ابزارها در این زمینه می‌باشد.

تا این بخش از مقاله متوجه شدید که چرا داشتن یک وب سایت سریع امری مهم و اساسی است در ادامه مقاله نیز با من همراه باشید تا به طور کامل و اصولی، صفر تا صد سایت GTmetrix را فرا گیرید.

GTmetrix چیست؟

GTMetrix یک ابزار تجزیه و تحلیل عملکرد وب سایت است که توسط GT.net ایجاد شده و در فضای دیجیتال به عنوان ابزار نظارت بر سرعت، شناخته می‌شود.

هدف اصلی GTMetrix تجزیه و تحلیل عملکرد وب سایت ها و ارائه لیستی از توصیه های عملی برای بهبود آن ها است. سایت جی تی متریکس از طریق آدرس www.Gtmetrix.com به راحتی در دسترس است و امکان بررسی و آنالیز سایتتان را در کمترین زمان برای شما فراهم می‌کند.

با استفاده از این ابزار آنلاین قدرتمند می‌توانید نسبت به تست سرعت سایت خود اقدام کنید.

یکی از جذابیت های اصلی GTMetrix امکان دسترسی سریع و آسان به شاخص های اصلی عملکرد (KPI) وب سایت است که به طور مفصل در ادامه این مقاله شرح داده شده اند. هنگامی که آنالیز وب سایت شما کامل شد، جی تی متریکس با بررسی کلیه فایل‌هایی که در یک صفحه از سایت بارگذاری می‌شود و بر اساس پارامترهایی که برای بهینه سازی سرعت سایت دارد، زمان کامل بارگذاری صفحات وب سایت را ارائه می‌دهد، بنابراین شما می‌توانید مدت زمان بارگیری وب سایت را در چند ثانیه ببینید.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که سرور این سایت در خارج از کشور قرار دارد و ممکنه در رابطه با تست کردن سرعت سایتهای داخلی خیلی دقیق نباشد! 😁

تعداد کل درخواست ها برای بارگذاری یک صفحه نیز به شما داده می‌شود. با ارائه این اطلاعات مفید و همچین اطلاعات کاملی در ارتباط با Performance و Structure وب سایت، می‌توانید با استفاده از جی تی متریکس درک درستی از عملکرد وب سایت خود داشته باشید.

اما برای آن که به درستی متوجه تمام گزینه هایی که GTMetrix در اختیارتان قرار می‌دهد شوید بخش بعدی مقاله را مطالعه نمایید.

GTmetrix چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

اجازه دهید نگاهی به مجموعه خدماتی بیندازیم که می‌توانید از GTMetrix دریافت کنید.

1. گزارش جامع

GTMetrix خلاصه ای از عملکرد وب سایت شما، به ویژه در خصوص موارد زیر را ارائه می دهد:

 • سرعت بارگذاری صفحه
 • اندازه کل صفحه
 • تعداد کل درخواست‌ها
 • Summary: خلاصه ای بصری از معیارهای عملکرد وب سایتتان
 • امتیاز Performance
 • امتیاز Structure به همراه توصیه هایی جهت بهبود عملکرد وب سایت
 • میزان عملکرد در حال بارگیری
 • زمان بارگذاری اولین محتوا
 • شاخص سرعت
 • زمان بارگذاری بزرگترین محتوا
 • زمان تعاملی
 • کل زمان مسدود کردن
 • عملکرد صفحه: GTMetrix عملکرد صفحه شما را با میانگین سایر وب سایتهایی که تحلیل کرده مقایسه می‌کند.

2. پیگیری عملکرد صفحه

با استفاده از GTMetrix می‌توانید به طور همیشگی مراقب عملکرد وب سایت خود باشید و این کار را به دو صورت انجام دهید:

 • نظارت برنامه‌ریزی شده: نظارت بر صفحه تسهیل می‌شود و می‌تواند طبق برنامه دلخواه شما انجام شود.
 • تست کردن روزانه: می‌توانید روزانه وب سایت خود را تست کرده و یا اگر ترجیح می‌دهید به صورت دوره ای به عنوان مثال هفتگی و ماهانه این تست را انجام دهید.

به این ترتیب می‌توانید در صورت بروز مشکلات، آن‌ها را تشخیص داده و سایر مسائل را پیش‌بینی کرده و حتی قبل از بروز آنها برای جلوگیری از وقوع آنها اقدام نمایید.

3. هشدارها و اعلان‌ها

با استفاده از هشدارها، فعالیتهای مهم مربوط به عملکرد صفحه خود را هرگز از دست نخواهید داد، زیرا می‌توانید هشدارها را تنظیم کرده و در نتیجه امتیازات Performance و Structure، اندازه کل صفحه، زمان بارگذاری صفحه و تعداد کل درخواست‌ها به شما اطلاع داده خواهد شد.

4. تاریخچه عملکرد

اگر می خواهید عملکرد سایت خود را در یک دوره خاص جستجو کنید، لازم نیست لیست طولانی فعالیت های موجود در برگه سابقه خود را مرور کنید GTMetrix این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا محدوده تاریخ را تعیین کرده و داده های مورد نیاز خود در آن تاریخ به خصوص را مشاهده کنید.

5. نمودارهای تعاملی

GTMetrix اجازه می‌دهد تا صاحبان وب سایت و توسعه دهندگان سه نوع نمودار بصری از عملکرد وب سایت را دریافت کنند:

 • زمان بارگذاری صفحه یا مدت زمانی که برای بارگیری کامل یک صفحه از وب سایت لازم است.
 • امتیازات Performance و Structure که به یک صفحه تعلق می‌گیرد.
  این نمودارها بسیار مفید می‌باشند، زیرا کاربران می‌توانند مناطق مورد علاقه در نمودارها را حاشیه نویسی کنند.

6. آنالیز عملکرد داده‌های موبایل در دنیای واقعی

با افزایش استفاده از دستگاه های تلفن همراه برای فعالیت در اینترنت و با استفاده از این قابلیت مطمئن خواهید شد که وب سایت شما برای مشاهده در موبایل بهینه شده است.

جی تی متریکس به شما این امکان را می‌دهد تا بدانید که آیا صفحه شما در دستگاه تلفن همراه عملکرد خوبی دارد یا خیر. این قابلیت از URL وب سایت شما برای عبور از یک دستگاه Android واقعی استفاده می‌کند و شما داده های واقعی را در بارگذاری صفحه وب سایت خود در دستگاه های تلفن همراه دریافت می‌کنید. این آنالیز، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که هنگام بهینه سازی وب سایت خود برای کاربران تلفن همراه استفاده خواهد شد.

با بهبود زمان بارگیری صفحه خود در دستگاه های تلفن همراه، احتمال مشاهده مکرر کاربران موبایل در سایت شما افزایش می‌یابد.

7. ویژگی پخش فیلم

دریافت اطلاعات ارائه شده در جداول و نمودارها یک چیز است و دیدن آن در یک ویدیو اتفاق دیگری است. به نوعی، مورد دوم ترغیب کننده تر است و نظارت بر عملکرد را واقعی تر می‌کند GTMetrix به شما این امکان را می‌دهد فیلم هایی را که بارگذاری صفحه شما را نشان می‌دهد، مشاهده کنید.

این قابلیت به شما ایده واضح تری از عملکرد صفحه از نظر سرعت می‌دهد. با این کار می‌توانید نقطه دقیق ایجاد مشکل را یافته و آنها را رفع کنید. اگرچه درست است که سایر ابزارهای تست سرعت دارای ویژگی های ویدیویی هستند، اما GTMetrix قابلیت های بیشتری را ارائه می‌دهد.

با GTMetrix به جای آن که کل پروسه بارگذاری صفحه را مشاهده کنید شما می‌توانید آنچه را که می‌خواهید پیدا کرده، نقاط عطف مهم در تاریخ بارگذاری صفحه خود را شناسایی کنید و مستقیماً به سراغ آنها بروید. این قابلیت به راحتی باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود.‌ همچنین می‌توانید سرعت پخش را کم کنید تا تصویر بهتری از نحوه بارگیری صفحه را به شما ارائه دهد. با سرعت نرمال، ممکن است مورد مهمی را از دست بدهید. اما می‌توانید سرعت پخش را حتی تا 4 برابر پایین تر، کم کنید تا بتواند آن را بهتر ارزیابی کنید.

نمای Filmstrip نیز به شما این امکان را می‌دهد پخش فریم به فریم از کل فرایند بارگذاری در زمان واقعی را مشاهده کنید. درست مانند کاهش سرعت، این ویژگی همچنین شانس بیشتری در شناسایی مناطق مشکل دار به شما می‌دهد.

8. تست چند منطقه ای

GTMetrix دارای 13 سرور در سراسر جهان می‌باشد که در 7 منطقه واقع شده است. تا به امروز، مناطقی که GTMetrix از این سرورها برخوردار است:

 • ونکوور، کانادا
 • دالاس، آمریکا
 • لندن، انگلستان
 • سائو پائولو، برزیل
 • بمبئی، هند
 • هنگ کنگ، هنگ کنگ

کاربران لازم نیست نگران محدودیت مکان و تدارکات در نحوه کار GTMetrix در تست سایت های خود باشند. ردیابی چندین URL به راحتی از یک مکان انجام می‌شود.

9. بایگانی اطلاعات

شما این امکان را خواهید داشت تا داده های گزارش خود را ذخیره کنید و تا زمانی که به نیاز دارید، آنها را نگه دارید. کاربرانی که تصمیم به سرمایه گذاری بیشتر و ارتقا به حساب GTMetrix PRO دارند، می‌توانند ویدیویی از بارگذاری صفحه را که باعث ایجاد هشدار نظارت شده می‌شود،‌ ذخیره کنند.

10. آنالیز موارد مختلف

عملکرد صفحه تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله سرعت اتصال کاربران، مرورگرهای دسک تاپ مورد استفاده و تأثیر تبلیغات است.

GTMetrix تمام این موارد را در نظر می‌گیرد. مرورگرها انواع مختلفی دارند که معمولاً توسط بینندگان سایت استفاده می‌شود. GTMetrix نحوه بارگیری وب سایت شما بر روی هر دو مرورگر Google Chrome و Mozilla Firefox را تجزیه و تحلیل می‌کند و یک مقایسه واضح برای دیدن مکان بارگیری سریعتر سایت و عملکرد بهتر به شما نشان می‌دهد.

throtling اتصال، با در نظر گرفتن سرعت های مختلف اتصال GTMetrix در شبیه سازی های خود صفحه شما را با سرعتهای مختلف از Dial-Up گرفته تا Cable و Broadband بارگیری می‌کند.

به شما امکان می دهد تا صفحه خود را به گونه ای بهینه کنید که بدون توجه به سرعت اتصال، به راحتی و سریع توسط کاربران قابل مشاهده باشد.

11. احراز هویت و ویژگی های امنیتی

اگر صفحه شما نیاز به ورود کاربران دارد، GTMetrix برای اسکن و ارزیابی عملکرد آن داده های جلسه کوکی را وارد می‌کند. همین کار را برای صفحاتی که از تأیید اعتبار HTTP استفاده می‌کنند نیز انجام می‌دهد.

GTMetrix همچنین دارای ویژگی لیست سیاه یا لیست سفید است. لیست سیاه مربوط به منابعی است که می‌خواهید بارگیری آن در صفحه شما مسدود شود (باعث طولانی شدن زمان بارگیری صفحه می‌شوند)، در حالی که لیست سفید مربوط به منابعی است که مجاز به بارگیری هستند. این که بتوانید منابع را از طریق این لیست ها به وضوح تعریف و تشخیص دهید، نظارت مداوم بر عملکرد صفحه شما را تسهیل می‌کند.

انواع حساب در GTMETRIX

همانطور که قبلاً ذکر شد، استفاده از GTMetrix رایگان است، مگر اینکه بخواهید به گزینه ها و خدمات بیشتری دسترسی داشته باشید. در این صورت، گزینه GTMetrix PRO را پیش رو دارید.

در ادامه برنامه ها و خدماتی که هر یک از حساب ها در اختیارتان خواهند گذاشت را به طور مختصر شرح دادم. اگر در سایت جی تی متریکس به سادگی Sign Up نمایید (نحوه آموزش آن در بخش بعد به طور کامل بیان شده است) شما یک کاربر Basic به صورت زیر خواهید بود.

حساب BASIC در GTmetrix

این حساب رایگان است و امکان نظارت بر حداکثر یک URL روزانه با تمام گزینه های تجزیه و تحلیل و 50 تست One-Demand به صورت هفتگی، حفظ و بایگانی با حداکثر 3 URL را فراهم می‌کند.

همچنین اجازه می‌دهد 10 اعتبار API روزانه داشته باشید و این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا کاربران با استفاده از فیلترهای سفارشی را سریع پیدا کنید. اما برای آن که حساب خود را از حساب Basic ارتقا دهید لازم است به صورت زیر عمل نمایید. ابتدا وارد سایت Gtmetrix.com شده و در صفحه اصلی بر روی گزینه Account کلیک کنید.

صفحه ی اصلی سایت Gtmetrix.com

صفحه ای مطابق تصویر زیر باز خواهد شد که لازم است بر گزینه Upgrade to Pro کلیک نمایید و وارد صفحه انواع حساب ها شوید.

بر روی گزینه Upgrade to Pro کلیک نمایید و وارد صفحه انواع حساب ها شوید

با انتخاب این دکمه و کلیک بر آن صفحه انواع حساب‌ها به صورت زیر برایتان باز خواهد شد و شما می‌توانید بر حسب نیازتان یکی از حساب ها را انتخاب کنید. در ادامه هر یک از حساب ها را به همراه ویژگی‌هایشان توضیح داده‌ام.

صفحه انواع حساب ها

حساب Solo در GTmetrix

با پرداخت ماهانه 10 دلار، می‌توانید از خدمات بیشتری بهره مند شوید. به جای یک URL، می‌توانید حداکثر 3 URL را کنترل و نظارت کرده و تا 6 URL را در بایگانی نگه دارید. اعتبار API روزانه 25 است که مطمئناً بالاتر از 10 API روزانه موجود در حساب Basic است و همچنین تست 125 One-Demand به صورت هفتگی خواهید داشت. در مورد فیلترهای گزارش، می‌توانید هر تعداد فیلتر دلخواه را در این حساب ایجاد کنید. ویژگی‌هایی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است ویژگی هایی هستند که فقط با حساب‌های Solo ،starter و Growth در دسترس هستند:

1- اولویت دسترسی به تست ها

با داشتن این قابلیت دیگر نیازی نیست که مدت زمان زیادی منتظر بمانید تا آنالیز شما انجام شود.کاربران PRO برای تست های خود به صف اولویت دسترسی می رسند.

این بدان معنی است که شما در دوره های اوج استفاده کمتر منتظر می مانید و گزارشات شما سریعتر از کاربران مهمان یا Basic / Free تولید می‌شوند. کاربران GTMetrix PRO این مزیت را دارند که می‌توانند URL های خود را به صورت ساعتی کنترل کنند. Hourly Monitoring به شما کمک می‍کند تا عملکرد سایت خود را در طول روز ببینید.

عملکرد سایت خود را در طول روز ببینید

همچنین می‌توانید این نظارت و تست ساعتی را با هشدارها ترکیب کنید و مطمئن شوید هنگامی که با مشکلات عملکردی روبرو هستید، هشدار را به صورت زیر دریافت کنید.

نظارت و تست ساعتی را با هشدار اقدام کنید

2- نظارت بر URL ها از هرجای دنیا حتی از مکان های دور نیز قابل انجام است

به عنوان یک کاربر PRO، می‌توانید صفحه خود را در تمام مکان های آزمایش جهانی در محدوده GTMetrix کنترل کنید تا اطمینان حاصل شود که صفحه شما برای همه بازدید کنندگان در سراسر جهان به خوبی بارگزاری می‌شود.

می‌توانید صفحه خود را در تمام مکان های آزمایش جهانی در محدوده GTMetrix کنترل کنید

3- دسترسی به تست تلفن همراه

کاربران PRO به تست تلفن همراه دسترسی دارند که در بخش گزینه های تجزیه و تحلیل داشبورد واقع شده است.

امکان تست بارگذاری صفحات در موبایل

می توانید بارگذاری صفحه خود را در بیش از 20 مدل مختلف دستگاه و نمونه آن شبیه سازی کرده و از گزینه های Analysis استفاده کنید تا متناسب با سناریوهای تست شما باشد.

کاربران PRO همچنین می‌توانند صفحات را با Chrome mobile در یک دستگاه سخت افزاری واقعی Android (البته فقط در مکان پیش فرض GTMETRIX در ونکوور، کانادا) تست کنند.

ثبت نام در سایت GTMETRIX

برای انجام هرگونه آنالیز در این سایت شما نیاز دارید که در ابتدای کار، برای ورود به سایت GTMETRIX از طریق آدرس gtmetrix.com اقدام نمایید.

در ادامه تمامی مراحل را به خوبی برای شما عزیزان شرح داده‌ام. ابتدا طبق تصویر زیر به آدرس gtmetrix.com مراجعه کرده و در مرحله بعد گزینه sign up را انتخاب کرده و منتظر بمانید تا صفحه ثبت نام برایتان باز گردد.

گزینه sign up را انتخاب کرده و منتظر بمانید

بعد از کلیک کردن بر گزینه Sign Up برگه‌ای مطابق با تصویر زیر در مرورگرتان باز خواهد شد که لازم است به ترتیب نام، نام خانوادگی، ایمیل و رمز عبور خود را وارد کرده و بر گزینه Create Acount کلیک کنید.

پس از این مرحله حساب کاربری شما در GTMETRIX ساخته شده (شما یک کاربر Basic خواهید بود) و وارد داشبورد این سایت خواهید شد که در ادامه به توضیح این بخش از سایت GTMETRIX می‌پردازم.

مشخصات خود را وارد کنید

معرفی داشبورد GTmetrix

داشبورد جی تی متریکس از سه بخش تشکیل شده است. این سه بخش جز اصلی‌ترین بخش‌های جی تی متریکس می‌باشند که به ترتیب زیر می‌باشند:

 1. Analyze and Analysis Options
 2. Report Table
 3. GTmetrix Usage and News/Updates
3 بخش اصلی در داشبورد GTmetrix

Analyze and Analysis Options (بخش آنالیز کامل وب سایت در GTmetrix)

اینجا جایی است که بهینه سازی وب سایت خود را شروع می‌کنید. برای آنالیز وب سایت خود می‌توانید URL وب سایت خود را وارد کرده و گزینه Analysis را برای انواع سناریوهای تست انتخاب کنید.

در ادامه به طور کامل در رابطه با نحوه آنالیز وب سایت توضیح داده‌ام. هر کسی می‌تواند از GTMetrix برای آنالیز عملکرد وب سایت خود استفاده نماید. تنها کاری که باید انجام دهد این است که به وب سایت GTMetrix مراجعه کرده، در مرحله اول آدرس URL خود را در کادر «Analyze Performance of» که با فلش قرمز در تصویر زیر نشان داده شده است وارد کرده و در مرحله بعد بر دکمه Analysis Options کلیک کنید.

گزینه «Analysis Options» از گزینه های بسیار مهم و تاثیر گذار در نتیجه آنالیز شما می‌باشد که در ادامه آن را برای شما کاربران عزیز به طور کامل شرح داده‌ام. با کلیک بر روی این گزینه صفحه زیر برای شما باز خواهد شد.

Analysis Options

Analysis Options: Test Format

گزینه های موجود در بخش Test Format بیشترین تأثیر را در عملکرد بارگذاری صفحه شما خواهند داشت که شامل سه گزینه می‌باشد:

Test URL in: Test Location

این گزینه نشانگر مکان سروری است که می‌خواهید سایت خود را از آنجا تست کنید.

با استفاده از یک حساب کاربری Basic، می‌توانید از بین 7 منطقه تست جهانی برای تجزیه و تحلیل استفاده کنید. بهتر است محل سرور برای تست سایتتان را نزدیکترین مکان به مکانی که بیشترین بازدید را از آن منطقه دارید، انتخاب کنید.

حتماً منطقه ای را انتخاب کنید که بیشتر کاربران شما از آن جا سایت شما را بازدید می‌کنند. کاربران PRO به مکانهای برتر GTMETRIX، از جمله فرانکفورت، پاریس، استکهلم، ژوهانسبورگ و غیره دسترسی خواهند داشت.

اما ممکن است این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا مکان سرور کاربران تأثیرگذار است؟

فاصله جغرافیایی بین سرور و بازدید کننده شما به طور قابل توجهی بر نرخ تأخیر شبکه تأثیر می‌گذارد. هرچه از هم فاصله داشته باشند، داده ها باید مسافت بیشتری را طی کنند.

به همین دلیل CDN ها از نظر داشتن یک وب سایت با عملکرد مطلوب مهم هستند.

Using: Device Option

این گزینه به شما امکان تست سایت از طریق شبیه سازی مرورگر کاربر را می‌دهد. به عنوان یک کاربر Basic، شما فقط به گزینه دستگاه Chrome (دسکتاپ) دسترسی خواهید داشت.

GTmetrix از Google Chrome برای بارگیری سایت شما استفاده می‌کند زیرا محبوب ترین مرورگری است که امروزه از آن استفاده می‌شود و نمایشی دقیق از تجربه بازدید کنندگان از دنیای واقعی را برای شما فراهم می‌کند.

اما این گزینه چرا تأثیرگذار است؟

ممکن است بارگزاری وب سایت‌ها در دستگاه‌های دسکتاپ و موبایل متفاوت باشد و درک عملکرد برای همه مواردی که بازدید کننده شما از آن‌ها می‌آید بسیار مهم است. بهتر است از دستگاهی استفاده کنید که بیشتر بازدیدکنندگان سایت شما را با آن بارگزاری می‌کنند تا بتوانید تجربه آن‌ها را به دقت منعکس کنید.

with: Connection Speed

این گزینه نشان دهده نوع اتصال و یا به عبارت دیگر سرعتی که می‌توانید سایت خود را با آن تست کنید. در واقع این گزینه به عنوان throttling شناخته می‌شود.

شما می‌توانید از بین هشت سرعت اتصال مختلف، از جمله 3G ،LTE و سرعت های مختلف، پهنای باند مورد نظرتان را انتخاب کنید. مانند گزینه های قبل، حتماً سرعت اتصال مورد استفاده بیشتر بازدیدکنندگان را انتخاب کنید.

اما این گزینه چرا تأثیرگذار است؟

باید این را بدانید که همه ارتباط فوق العاده سریعی با اینترنت ندارند و بهتر است سرعت اتصال محافظه کارانه ای را انتخاب کنید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که عملکرد برای بازدیدکنندگانی که ممکن است اینترنت سریع نداشته باشند نیز قابل قبول است. برای تست پیشرفته، می‌توانید سرعت اتصال سفارشی را اضافه کنید (البته فقط برای کاربران PRO امکانپذیر است).

Analysis Options: Options

گزینه Options در بخش Analysis Options دارای دو گزینه می‌باشد و جهت کنترل گزینه‌های بیشتر جهت عیب‌یابی و یا اشکال‌زدایی در مشکلات عملکرد وب سایت در درسترس شما قرار گرفته است.

 • Create Video: فیلمی از بارگذاری صفحه وب سایتتان را برای پخش، ضبط و ذخیره خواهد کرد.
 • Adblock Plus: بارگیری هرگونه تبلیغ در صفحه شما را مسدود خواهد کرد.

Advanced Options

در نهایت گزینه های پیشرفته برای عیب یابی یا کار با محیط های توسعه می‌باشد.

 • HTTP Authentication: تجزیه و تحلیل صفحات محافظت شده توسط احراز هویت HTTP به عنوان مثال: htpasswd.
 • cookies: با استفاده از این گزینه می‌توانید داده های کوکی ها را برای صفحاتی که به کوکی نیاز دارند تنظیم کنید. (به عنوان مثال ، صفحات ورود به سایت)
 • Block URL: درخواستهایی را که با یک رشته URL مطابقت دارند مسدود یا مجاز کنید.
 • Screen resolution: کادر آبی در تصویر بالا نیز به شما این امکان را می‌دهد تا صفحه خود را به روش های بیشتری تست کنید: مانند تست دستگاه تلفن همراه با یک دستگاه Android سخت افزاری واقعی و یا دستگاه های شبیه سازی شد، تغییر وضوح صفحه و بسیاری موارد دیگر. این گزینه تنها برای کاربران PRO فعال می‌باشد.

گزارش‌دهی بر اساس کتابخانه‌های Lighthouse در آنالیز جدید GTmetrix

حال که با انواع تنظیمات آنالیز وب سایت در این بخش آشنا شدید نوبت آن رسیده که به تحلیل گزارش ارائه شده در این مرحله بپردازیم. پس از انجام تنظیمات در بخش Analysis Options نیاز است تا دکمه آبی رنگ با عنوان Analyze را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید و منتظر بمانید تا گزارشی به صورت زیر دریافت کنید.

GTmetrix بزرگترین تغییر خود را تجربه کرده است و با جایگزین کردن کتابخانه‌های PageSpeed/YSlow با Lighthouse در گزارش دهی عملکرد وب کاملا استاندارد شده است. در حال حاضر Gtmetrix با استفاده از Lighthouse گزارش جدیدی را به طور گسترده طراحی کرده تا داده ها و معیارهای Lighthouse را در خود جای دهد.

سیستم امتیازدهی جدیدی ایجاد شده است که دارای امتیاز دهی جدید Performance و Structure می‌باشد. گزارش جدید جی تی متریکس همچنین شاهد اضافه شدن برگه‌ها، تجسم‌ها، نمودارها و توصیه های عمیق‌تری می‌باشد که در ادامه به تفصیل شرح داده‌ام.

آنالیز سایت yoast.com

همانطور که پیش‌تر بیان کردم سیستم امتیازدهی به کار رفته در گزارش جدید GTmetrix مبتنی بر سیستم امتیازدهی Lighthouse است که مطابق با شکل زیر برگرفته از امتیازات عملکرد (Performance) و ساختار (Structure) جایگزین امتیازات قدیمی PageSpeed و Yslow می‌باشد.

GTmetrix Grade

GTmetrix Grade ترکیبی از سرعت عملکرد (Performance) صفحه شما (از نظر بارگذاری، تعامل و ثبات بصری) و همچنین ساختار (Structure) آن برای عملکرد بهینه می‌باشد.

این درجه تجربه کلی صفحه وب شما را بهتر نشان می‌دهد زیرا هم ساختار و هم عملکرد واقعی تجربه شده توسط کاربر را در بر می‌گیرد.

GTmetrix Grade میانگین وزنی دو نمره مبتنی بر درصد است، 70 درصد Performance و 30 درصد Structure.

درجه GTmetrix بر اساس یک فرمول ساده ساخته شده است که در حال حاضر به ترتیب 70/30 برای امتیازات Performance و Structure آن را تعیین می‌کند. توجه داشته باشید که این برداشت اولیه ما از نمرات GTmetrix Grade ،Performance و Structure است که به طور مداوم کنترل و اصلاح می‌شوند. با دریافت تجزیه و تحلیل هرچه بیشتر داده‌های Performance، آن‌ها با گذشت زمان بهبود و تکامل می‌یابند.

GTmetrix Grade: Performance Score

امتیاز Performance در واقع امتیاز Lighthouse Performance شما است. امتیاز Performance به شما می‌گوید که صفحه شما از دیدگاه کاربر چقدر خوب عمل می‌کند. این نمره از 6 معیار اصلی با وزن های زیر تشکیل شده است:

 • Loading performance (عملکرد در حال بارگیری): (55٪)
 • First Contentful Paint (بارگذاری اولین محتوا): (15٪)
 • Speed Index (شاخص سرعت): (15٪)
 • Largest Contentful Paint (بارگذاری بزرگترین محتوا): (25٪)
 • Interactivity (تعامل ): (40٪)
 • Time to Interactive (زمان تعاملی): (15٪)
 • Total Blocking Time (کل زمان مسدود کردن): (25٪)
 • Visual Stability (ثبات بصری): (5٪)
 • Cumulative Layout Shift (چیدمان تجمعی): (5٪)

جزئیات کامل امتیاز Performance شما در برگه Performance و در گزارش GTmetrix ذکر شده است. هر معیار به عنوان یک امتیاز، اندازه گیری و محاسبه می‌شود، سپس با یک آستانه از پیش تعیین شده مقایسه می‌شود و نتیجه کل (با وزن مناسب) امتیاز نهایی Performance را تشکیل می‌دهد.

اما این امتیازات چگونه با نمره عملکردی که در Google PageSpeed ​​Insights یا web.dev می‌بینید مقایسه می‌شود؟

ابزارهای رسمی گوگل نیز توسط Lighthouse هدایت می شوند، آنها از سخت افزار و روش های تست خود برای تولید نمره Performance استفاده می کنند. در اینجا چند تفاوت اساسی وجود دارد که باعث می‌شود امتیازات متفاوت باشد:

 • اختلافات جغرافیایی: Google تست هایی را در سرورها بر اساس منطقه جغرافیایی آنها انجام می دهد. جی تی متریکس به شما این امکان را می دهد تا تعریف کنید که از کدام منطقه تست صفحه خود را تجزیه و تحلیل کنید.
 • سخت افزار: GTmetrix و Google، CPU و حافظه  را  با تنظیمات متفاوتی برای تست ها در نظر می گیرند، که بر امتیاز معیارها تأثیر می گذارد. برای مثال  Google ممکن است هنگام محاسبه نمره Performance ملاحظات متفاوتی داشته باشد (به عنوان مثال، Lantern برای CPU / throtling شبکه)
 • شبکه: تفاوت در اتصالات شبکه و واریانس ممکن است به ایجاد تفاوت در امتیاز معیارها کمک کند.

GTmetrix Grade: Structure

امتیاز Structure به شما می‌گوید که صفحه شما برای عملکرد بهینه چه ساختار و با چه امتیازاتی دارد و این ساختار را با استفاده از معیارها و توصیه ها مشخص می‌کند. در ادامه این توصیه ها را معرفی کرده و بر اساس فاکتورهای مختلف و اهمیت بالقوه ای که توسط تیم GTmetrix در نظر گرفته شده است، آنها را به تفصیل بیان کرده ام.

توصیه های سفارشی GTmetrix

علاوه بر توصیه های استاندارد Lighthouse، جی تی متریکس نیز توصیه های سفارشی خود را در نظر می‌گیرد که مربوط به عملکرد وب است. این توصیه های سفارشی جی تی متریکس شامل موارد زیر است:

 • Keep-Alive را فعال کنید: این ویژگی فقط در صفحاتی با استفاده از HTTP / 1.1 فاقد دستورالعمل Keep-Alive ON فعال می شود. اگر تشخیص داده شود که صفحه شما از HTTP / 2 استفاده می کند، این حسابرسی تأثیری در  وب سایت شما نخواهد داشت.
 • تصاویر را با استفاده از Sprites CSS ترکیب کنید: اگر صفحه شما چندین عکس کوچک را ارائه می‌دهد، این حسابرسی شروع می‌شود. توجه داشته باشید که این حسابرسی بسته به اینکه صفحه شما از HTTP / 1.1 یا HTTP / 2 استفاده می‌کند، آستانه های مختلفی دارد.
 • استفاده از CDN یا شبکه تحویل محتوا: CDNها نقش مهمی در ارائه یک وب سایت با سرعت بالا در سراسر جهان دارند. جی تی متریکس همواره به دنبال پرچم گذاری در مورد منابع استاتیک قابل استفاده در CDN برای تحویل بهتر جهانی است.
 • از CSSimport خودداری کنید: اجتناب از CSSimport در صورت امکان هنوز هم یک روش توصیه شده است زیرا هرگونه دستورالعمل با مرورگر (بدون deferattribute) تجزیه و اجرا می‌شود.

به طور کلی بهبود نمره Structure شما به طور کلی می تواند Performance صفحه شما را بهبود بخشد. این امر منجر به کسب نمرات عملکرد بهتر و همچنین، نمره بهتر جی تی متریکس نیز می‌شود.

عمل به توصیه‌های Structure می‌تواند به عنوان یک نقطه شروع خوب برای بهبود بارگذاری صفحه باشد. علاوه بر این، برخی از توصیه‌ها با هم مرتبط هستند و بنابراین، عمل به یکی از توصیه‌ها ممکن است بر بقیه تأثیر بگذارد.

Web Vitals

web vitals در پنل یوئست

گوگل Web Vital ها را به عنوان معیارهای اصلی جهت مقایسه ایجاد کرده است که برای ارائه یک تجربه سریع وب باید بر روی آنها تمرکز کنید.

این معیارها عبارتند از:

 • بارگذاری و نمایش بزرگترین محتوا (LCP): چه مدت طول خواهد کشید تا بزرگترین عنصر محتوای شما نمایش داده شود.
 • زمان کل مسدود کردن (TBT): در مراحل بارگیری، صفحه شما چه مدت توسط اسکریپت ها مسدود شده است.
 • تغییر چیدمان تجمعی (CLS): کاربر شما در طول بارگذاری صفحه چقدر تغییر حالت را تجربه کرده است.

 عملکرد خوب در این معیارها نشانگر آن است که شما یک تجربه سریع و (از نظر گوگل) لذت بخش را به بازدیدکنندگان خود ارائه می‌دهید. Web Vital یک روش عالی برای محک زدن صفحه شما است زیرا آنها بر روی مجموعه کوچکی از معیارهای اصلی تمرکز دارند که بیشترین تأثیر را در درک عملکرد وب سایت شما دارند.

توضیح برگه‌های Summary, Performance, Structure,Waterfall, video, History

نسخه جدید و اصلاح شده گزارش جی تی متریکس با برگه های جدید ارائه داده شده است. جزئیات هر یک از زبانه ها را در ادامه شرح داده ام:

The Summary Tab

این گزینه در گزارش های GTmetrix، جدول خلاصه ای است که یک عکس فوری از Performance ،Structure و رفتار بارگذاری صفحه شما را نشان می‌دهد.

این برگه را به عنوان مرکز اقدامات اصلی خود در نظر بگیرید، زیرا اطلاعات موجود در این برگه به تنهایی می‌تواند در بهبود عملکرد صفحه شما موثر باشد.

در بالای برگه Summary، سرعت بارگذاری صفحه وب سایت شما به همراه معیارهای مورد نظر در Structure و Performance که پیش تر به معرفی آنها پرداختم با پرچم هایی به صورت بصری نشان داده خواهد شد. این اطلاعات به شما زمینه بیشتری برای درک آنچه بازدیدکنندگان شما واقعاً تجربه می‌کنند، خواهد داد.

در مرحله بعدی، مشکلات اصلی Structure را در بخش Top Issues مشاهده می‌کنید که بیشترین تأثیر را در عملکرد صفحه شما دارند.

تمرکز بر روی بهبود این توصیه ها می‌تواند به طور کلی درجه جی تی متریکس و Performance /Structure را بهبود بخشد. هرچه حسابرسی های نشان داده شده در اینجا را بهبود بخشید، متوجه می‌شوید که هنگام تست مجدد، حسابرسی های جدید در بخش Top Issues ظاهر می‌شوند.

این به شما امکان می‌دهد تلاش های بهینه سازی را بر اساس تأثیر آنها بر عملکرد صفحه خود اولویت بندی کنید.

در بخش پایینی Top Issues، نمودار جزئیات صفحه را مشاهده خواهید کرد که نشان می‌دهد صفحه شما شامل انواع درخواست ها، از جمله تعداد درخواست ها و اندازه بایت تشکیل شده است. این مورد برای تعیین سریع مشخصات یک صفحه مفید است که صفحه وب شما دارای کدهای جاوا اسکریپت، CSS، تصاویر و غیره می‌باشد.

The Performance Tab

جی تی متریکس در گزارش جدید خود Tab Timings را برداشته و Performance tab را با آن جایگزین کرده است که معیارهای عملکرد شما را با جزئیات نشان می‌دهد.

هر معیار دارای یک توضیح مختصر می‌باشد (بنابراین در یک نگاه شما خواهید فهمید که معنی آن چیست) و بسته به نحوه عملکرد صفحه شما آن معیار، کدگذاری رنگی وجود دارد. بسته به عملکرد متریک وب سایتتان، رنگ ها و پیام های زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • Red: این رنگ نشان دهنده آن است که امتیاز بدست آمده بسیار بیشتر از میزان توصیه شده است.
 • Orange: این رنگ نشان دهنده آن است که امتیاز بدست آمده بیشتر از میزان توصیه شده می‌باشد.
 • Light Green: این رنگ نشان دهنده آن است که امتیاز بدست آمده مناسب است، اما نیاز به بهبود دارد.
 • Green: این رنگ نشان دهنده آن است که امتیاز بدست آمده خوب است و نیاز به انجام هیچگونه عملی ندارد.

در بخش پایینی Performance Metrics زمان مرورگر یا همان Browser timing خود را مشاهده خواهید کرد. اطلاعاتی در رابطه با مدت زمان ریدایرکت، مدت زمان اتصال، مدت زمان بارگذاری اولین بایت مدت زمان لود DOM و غیره را در این باکس خواهید دید.

The Structure Tab

Structure Tab جانشین برگه های PageSpeed و YSlow در نسخه گذشته جی تی متریکس است که شامل تمام توصیه های Lighthouse مبتنی بر ساختار و بهترین روش ها برای عملکرد بهینه وب است.

شما یک طرح آشنا در جدول با تمام حسابرسی‌های Structure که با توجه به میزان پایبندی شما به آن‌ها سازماندهی شده است، مشاهده می‌کنید که حسابرسی های بدترین عملکردها ذکر شده است. برای مثال تنظیم سایز تصاویر، فرمت ذخیره سازی تصاویر، حذف منبع مسدود کننده رندر و غیره .

تأثیرات بر اساس یافته‌های تجزیه و تحلیل محاسبه می‌شود، سپس در یکی از آستانه های زیر قرار می‌گیرد:

 • High: بهبود حسابرسی که در حالت High قرار دارد به طور قابل توجهی عملکرد وب سایت شما را بهبود می‌دهد.
 • Med-High: بهبود حسابرسی که در حالت Med-High قرار دارد عملکرد وب سایت شما را  به صورت ویژه بهبود می‌دهد.
 • Medium: بهبود حسابرسی که در حالت Medium قرار دارد به طور متوسط عملکرد وب سایت شما را بهبود می‌دهد.
 • Low-Med: بهبود حسابرسی که در حالت Low-Med قرار دارد مقداری عملکرد وب سایت شما را بهبود می‌دهد.
 • Low: نیازی به بهبود حسابرسی که در حالت Low قرار دارد نمی‌باشد زیرا تاثیر زیادی در عملکرد وب سایتتان نخواهد داشت.
 • None: در این حالت معیار مورد نظر در بهترین وضعیت قرار دارد.
 • N/A: اگر حسابرسی در این وضعیت قرار داشته باشد باید فرمت و یا عیب یابی شود.

با کلیک بر روی هر حسابرسی، آن حسابرسی گسترش داده شده و درخواست هایی را که در تأثیر حسابرسی نقش داشته اند، نشان می‌دهد.

The waterfall Tab

این گزینه به شما نشان می‌دهد که بارگزاری هر منبع چه مدت زمان طول خواهد کشید. این گزینه در مورد بهینه سازی منابع ارائه می‌شود.

به عنوان مثال، اگر بارگذاری یک فایل تصویری مدت زمان زیادی طول می‌کشد، می‌توانید از یک بهینه ساز تصویر برای کاهش سایز آن و بهبود سرعت بارگذاری استفاده کنید.

Waterfal لیست کاملی از تمام محتوای را که در بارگذاری صفحه استفاده می‌شود، منبع آنها و زمان بارگزاری هر محتوای خاص را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مشاهده Waterfall به شما این امکان را می دهد که ابتدا ترتیب بارگزاری محتوا را بفهمید و به طور بالقوه بعد از بارگزاری اولیه صفحه، بارگزاری هر محتوایی را به تأخیر بیندازید. ثانیا، زمان بارگزاری Waterfal به شما اجازه می‌دهد تا با یک نگاه ببینید که چه محتواهایی طولانی ترین بار را برای بارگزاری دارند و به طور بالقوه می‌توانند بهینه شوند.

وبسایت خود را همواره با معیارهای جی تی متریکس بهینه کنید

در این مقاله سعی کردم بخشهای مفید و لازم سایت جی تی متریکس را برای شما عزیزان به طور کاربردی شرح دهم. امیدوارم که این آموزش مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد و با مطالعه آن توانسته باشید تسلط کافی جهت کار با بخش های مهم سایت جی تی متریکس را کسب کرده باشید.

 • نظر شما دربارۀ این مقاله‌ چیست؟
 • آیا این مقاله برای شما مفید بوده‌ است؟

افکار خود را به اشتراک گذارید