متخصص بازاریابی دیجیتال کیست

فهرست مطالب
متخصص بازاریابی دیجیتال کیست
متخصص بازاریابی دیجیتال کیست و چه وظایفی را بر عهده دارد؟

متخصص دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال کیست و چه وظایفی را بر عهده دارد؟

اگر بخواهم مختصر بگویم: دیجیتال مارکتر یا بازاریاب دیجیتال وظیفۀ ایجاد آگاهی از برند و خلق سرنخ‌های فروش از طریق کانال‌های بازاریابی اینترنتی (رایگان و غیررایگان) را برعهده دارد. البته در کنار این موارد مطمئناً کارهای خرد دیگری هم می‌بایست چاشنی کار این فرد قرار بگیرد.

این کانال‌ها شامل وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)، بازاریابی ایمیلی و پیامکی، تبلیغات اینترنتی (آنلاین) و موارد دیگر می‌شوند.

بازاریابی دیجیتال توسط نقش‌های مختلفی در سازمان انجام می‌شود. در بعضی شرکت‌ها، ممکن است یک مدیر بازاریابی به پیگیری همزمان تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال مختلف بپردازد. در شرکت‌های بزرگتر، این تاکتیک‌ها توسط دیجیتال مارکترهای مختلفی پیگیری می‌شود که هرکدام تنها بر یک یا دو مورد از کانال‌های دیجیتال متمرکز هستند.

دیجیتال مارکترها معمولا در هر کانال ارتباطی، بر شاخص ارزیابی عملکرد متفاوتی متمرکز هستند تا بدین ترتیب بتوانند به اندازه‌گیری عملکرد شرکت در هر کدام از کانال‌ها بپردازند.

برای مثال دیجیتال مارکتری که مسئولیت سئو را بر عهده دارد، به اندازه‌گیری ترافیک ارگانیکی می‌پردازد که از طریق یافتن صفحات وب‌سایت کسب‌وکار در جستجوی گوگل ایجاد شده‌اند.

در ادامه به بعضی از نقش‌ها و تخصص‌های دیجیتال مارکترها در سازمان‌ها می‌پردازم:

مدیر بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (سئو)
مدیر بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو

مدیر بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو از جمله گوگل (Search Engine Optimization)

شاخص ارزیابی عملکرد: ترافیک ارگانیک

به طور خلاصه، مدیران سئو رتبۀ کسب‌وکار را در گوگل بهبود می‌دهند. این دسته از دیجیتال مارکترها از رویکردهای مختلفی برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو استفاده می‌کنند. چنین اشخاصی ممکن است به طور مستقیم با تولیدکنندگان محتوا کار کنند تا بدین ترتیب از عملکرد خوب محتوا در گوگل اطمینان پیدا کنند.

متخصص تولید و بازاریابی محتوا
متخصص تولید و بازاریابی محتوا

متخصص تولید و بازاریابی محتوا

شاخص ارزیابی عملکرد: مدت زمانی که مخاطبان در صفحات سپری می‌کنند

شامل ترافیک کلی صفحات وبلاگ سایت همچنین تعداد مخاطبانی که در صفحه‌های رسانه‌ و شبکه‌های اجتماعی شرکت عضو می‌شوند.

بطور کلی متخصصان تولید محتوای اصولی، تولیدکننده‌های محتوای دیجیتال شرکت یا مجموعه هستند. این افراد به طور مستمر به پیگیری تقویم بلاگ‌نویسی و محتوایی شرکت می‌پردازند و استراتژی‌های محتوا را به شکلی تغییر می‌دهند که عملکرد صفحات شرکت بهبود پیدا کند.

این دیجیتال مارکترها در اغلب موارد با افرادی در واحدهای دیگر کار می‌کنند تا از همخوانی کمپین‌ها و محتوای تبلیغاتی با محصولات کسب‌وکار عرضه شده در هر کانال دیجیتال اطمینان حاصل کنند.

مدیر شبکه‌های اجتماعی
مدیر شبکه‌های اجتماعی

مدیر شبکه‌های اجتماعی

شاخص ارزیابی عملکرد: فالوورهای جدید، تعداد دفعات نمایش محتوا به کاربران، میزان به‌اشتراک‌گذاری محتوا و...

نقش مدیر شبکه‌های اجتماعی از عنوان شغلی‌ای که دارد مشخص است. مدیران شبکه‌های اجتماعی بسته به صنعتی که در آن فعال هستند، شبکه‌های اجتماعی مختلفی را مدیریت می‌کنند.

در وهلۀ اول این گروه از دیجیتال مارکترها به برنامه‌ریزی ارسال پست برای محتوای نوشتاری و بصری شرکت می‌پردازند. این افراد در همکاری با متخصصان بازاریابی محتوا برای توسعۀ استراتژی محتوا در شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا همکاری می‌کنند.

انجام تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به صورت مؤثر نیز از جمله وظایف این افراد است.

متخصص اتوماسیون بازاریابی
متخصص اتوماسیون بازاریابی

متخصص اتوماسیون بازاریابی

شاخص ارزیابی عملکرد: نرخ باز شدن ایمیل‌ها، نرخ کلیک کمپین، نرخ ایجاد سرنخ‌های فروش

متخصص اتوماسیون بازاریابی به انتخاب و مدیریت نرم‌افزاری فعالیت‌های بازاریابی کمک می‌کند، این موضوع به تیم بازاریابی فرصت درک رفتار مشتریان و اندازه‌گیری رشد کسب‌وکار را می‌دهد.

به دلیل این که بسیاری از عملیات‌های بازاریابی که پیش از این به آن‌ها اشاره کردم، به صورت جدا از هم انجام می‌شوند، این مسئله اهمیت دارد که متخصص اتوماسیون بازاریابی دیجیتال، مارکتری باشد که بتواند فعالیت‌های دیجیتال را در یک کمپین واحد جای دهد و عملکرد هر کمپین را مورد بررسی قرار دهد.

یک کسب‌وکار چگونه باید اقدامات دیجیتال مارکترهای خود را تعریف کند؟

بازاریابی دیجیتال با روش‌های مختلفی قابل پیاده‌سازی و اجرا است. این روش‌ها از راه‌اندازی وب‌سایت تا استفاده از دارایی‌های برندسازی‌شدۀ آنلاین کسب‌وکار متغیر هستند.

مواردی نظیر تبلیغات دیجیتال، بازاریابی ایمیلی، بروشورهای آنلاین و موارد دیگر، همه در کنار هم طیفی از تاکتیک‌ها را شکل می‌دهند که در زیر پرچم بازاریابی دیجیتال قرار دارند.

بهترین دیجیتال مارکترها (بازاریابان دیجیتال) تصویری شفاف از تاثیر هر کمپین بازاریابی دیجیتال بر اهداف کلی کسب‌وکار خود دارند و بسته به این که چه اهدافی در استراتژی بازاریابی آن‌ها وجود دارد، می‌توانند از طریق کانال‌های رایگان و غیررایگان در اختیار خود به جمعیت بزرگی از مخاطبان دست پیدا کنند.

برای مثال یک کارشناس بازاریابی محتوایی می‌تواند مجموعه‌ای از پست‌های بلاگ را تبدیل به کتاب الکترونیکی کند تا کسب‌وکار از این طریق بتواند سرنخ‌های جدیدی برای فروش بیشتر به دست بیاورد.

یک متخصص شبکه‌های اجتماعی می‌تواند محتواهای تولید شده را در فضای شبکه‌های اجتماعی شرکت در اختیار مخاطبان قرار دهد. از سوی دیگر دیجیتال مارکتری که مسئول بازاریابی ایمیلی است نیز می‌تواند یک کمپین ایمیلی ایجاد کند و از این طریق اطلاعات را به دست افراد علاقه‌مند به محصول یا خدمات شرکت برساند.

متخصص دیجیتال مارکتینگ
چه چیزی یک متخصص دیجیتال مارکتینگ را متمایز می کند؟

چه چیزی یک متخصص دیجیتال مارکتینگ را متمایز می‌کند؟

یک متخصص بازاریابی دیجیتال خوب دارای طرز فکری نوآورانه است که به وی امکان می‌دهد ایده‌های خلاقانه‌ای برای کمپین‌های بازاریابی برند ارائه دهد.

وی دانش تخصصی در رفتارهای مخاطبین دارد و به طور مداوم روندهای بازار را برای پیش‌بینی تغییرات در صنعت خود نظارت می‌کند.

یک متخصص بازاریابی دیجیتال خوب باید توانایی مشارکت در زمینه‌هایی مانند طراحی گرافیک، موشن گرافیکس، تولید و نوشتن انواع محتوا را داشته باشد تا به ارتقای برند و تصویر کلی شرکت خود کمک بیشتری کند.

متخصصان دیجیتال مارکتینگ باید ذهنیتی تیم محور داشته باشند. این امر مسئولیت پذیری را تضمین می‌کند زیرا آنها درک می‌کنند که چگونه کارشان بر کار سایر اعضای تیم تأثیر می‌گذارد.

همچنین تضمین می‌کند که آنها از ایده‌های هم تیمی‌های خود حمایت می‌کنند و به آنها کمک می‌کنند تا به اهداف مورد نظر خود دست یابند.

تجارب مورد نیاز متخصص بازاریابی دیجیتال چیست؟
تجارب مورد نیاز متخصص بازاریابی دیجیتال چیست؟

تجارب مورد نیاز متخصص بازاریابی دیجیتال چیست؟

یک متخصص بازاریابی دیجیتال باید تجربه‌ای در مورد تحقیق و تبلیغ محصولات و خدمات آنلاین از طریق وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی و محتوای وب سایت را داشته است.

آنها کمپین‌های تبلیغاتی را مدیریت خواهند کرد و طیف گسترده‌ای از تحقیقات و نوشتن مطالب مثل رپورتاژ آگهی و… مربوط به فروش را انجام خواهند داد.

آن‌ها خوب می‌دانند که چگونه با یک تیم ارتباط خوبی برقرار کنند، زیردستان یا فریلنسرها را آموزش دهند و بر کار آنها نظارت داشته باشند و پروژه‌های فروش بزرگ را سازماندهی کنند.

بسته به تجربۀ یک متخصص بازاریابی دیجیتال می‌تواند برنامه تبلیغاتی کسب و کار شما را رهبری کند.

نحوۀ کار متخصصان بازاریابی دیجیتال چگونه می‌تواند باشد؟

متخصصان دیجیتال مارکتینگ می‌توانند انتخاب کنند که در یک شرکت یا سازمان، با یک تیم داخلی کار کنند یا شرکت خود را راه اندازی کنند.

این افراد می‌توانند به عنوان مدیران فروش دیجیتال، متخصصان بازاریابی اینترنتی، متخصصان بازاریابی بهینه سازی برای موتورهای جستجو (SEO) یا مدیران بازاریابی دیجیتال و سایر گزینه‌ها کار کنند.

چگونه متخصص بازاریابی دیجیتال شویم؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله شرح دادم؛ بازاریابی دیجیتال گستره‌های فعالیت مختلفی را شامل می‌شود که برخی از آن‌ها بسیار تخصصی هستند. برای دیجیتال مارکتر شدن می‌توانید از یکی از تخصص‌های نام برده شده شروع کنید و در آن‌ مهارت به دست بیاورید.

منابع بسیاری برای یادگیری در این گستره در اینترنت وجود دارد، از جمله مقالات وبلاگ‌ها، ویدیوهای آموزشی و غیره. با یادگیری دقیق و عمیق در یکی از این گستره‌ها می‌توانید کار را در یک شرکت کوچک یا بزرگ شروع کنید.

حداقل و حداکثر دستمزد یک متخصص بازاریابی دیجیتال در کشور ایران چقدر است؟

یک متخصص بازاریابی دیجیتال به‌طور میانگین 180 میلیون در سال دستمزد دارد که این رقم از نرخ پایه 96 میلیون در سال آغاز شده و حداکثر به رقم 360 میلیون در سال 1402 می‌رسد.

دقت کنید که نمونه‌کار یا بهتر بگویم رزومه شما در این زمینه نقش کلیدی دارد، هرچه نمونه‌کار و رزومه قویتری داشته باشید به همان نسبت حقوق بیشتری دریافت خواهید کرد.

آینده شغلی متخصص بازاریابی دیجیتال چگونه است؟

آیا روند افزایشی مشاغل دیجیتال مارکتینگ تا چند سال آینده نیز ادامه خواهد داشت؟

آیا همواره حقوق و درآمد یک دیجیتال مارکتر افزایش پیدا می‌کند؟

آیا امکان دارد در آینده بازار کار دیجیتال مارکتینگ از رونق بیفتد؟

در جواب پرسش‌های مطرح شده بیان می‌کنم که قابل دسترس بودن اینترنت در همه جا، موجب، بوجود آمدن کسب و کارهای مختلف اینترنتی شده است و باتوجه به اینکه افزایش کسب و کارهای آنلاین منجر به بالا رفتن آمار موقعیت‌های شغلی جدید در بازاریابی دیجیتال می‌گردد، نیاز به نیروی متخصص این گستره در شرکت‌ها و استارتاپ‌ها در آینده خیلی بیشتر حس خواهد شد. پس نگران آیندۀ شغلی خود در این گستره نباشید.

آموزش بازاریابی دیجیتال با علی محمد صلاحی
آموزش بازاریابی دیجیتال با علی محمد صلاحی

نتیجه‌گیری و راهکار

از نظر من بازاریابی دیجیتال، بازاریابی آینده است. علاوه بر تمام مزایایی که در این مقاله به آنها پرداختم، می‌توانید نتایج تلاش‌های بازاریابی دیجیتال خود را با دقت باورنکردنی پیگیری کنید، این بدان معناست که به راحتی می‌توان فهمید که کدام استراتژی‌ها نتایج سودآوری دارند و کدام یک از آنها نیاز به اصلاح و حتی حذف دارند.

و راهکار اینکه اگر این مقاله شما را متقاعد کرده که می‌خواهید به یک بازاریاب دیجیتال موفق تبدیل شوید برای من پیام بفرستید، من علی محمد‌صلاحی با آموزش بازاریابی دیجیتال نتیجه محور رویای شما را به واقعیت نزدیک می‌کنم!

دیدگاه خود را با من به اشتراک بگذارید